Psikodramanın Tarihçesi

Ülkemizde ruh sağlığı alanında çalışan profesyonellerin psikodrama ve grup psikoterapilerine ilgisi 1970’li yıllarda başlamıştır. Dr. Abdülkadir Özbek, bu ilginin ve Türkiye’de sistematik psikodrama eğitimine başlanmasının öncülerindendir. Onun, Almanya Moreno Enstitüsü’nden, Dr. Greta Leutz ile kurduğu dostluk ve yürüttükleri ortak çalışmalar sonucunda, Türkiye’de, 1984 yılında Ankara’da ilk Psikodrama Eğitim Grubu oluşturulmuş, ilk Grup Psikoterapileri Derneği kurulmuş ve Bergama Eskülap’ta, Grup Psikoterapileri Sempozyumu yapılmıştır.

Aynı yıllarda, Ankara’daki çalışmaların yanısıra 1985 yılında İstanbul ve ardından İzmir ve Bursa’da da psikodrama eğitim grupları oluşturulmuştur. 1993 yılından sonra, psikodrama eğitimini tamamlayan terapist ve yöneticiler, Türkiye’de sürdürülecek psikodrama eğitim gruplarında doğrudan eğitici olarak yer almaya başlamışlardır.

Yine aynı dönemde Ankara’da Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği, İstanbul Psikodrama ve Grup Psikoterapileri Derneği, İzmir Psikiyatri Derneği kendi yapıları içinde Psikodrama Grup Psikoterapisi ve Sosyometri Birimlerini oluşturarak bu birlik içinde çalışmaya karar vermiş Psikodrama Eğitim Birliğini oluşturmuşlardır.

Bu birliğin adı, XII. Bergama Grup Psikoterapileri Sempozyumu (25-27 Mayıs 1995) Genel Kurulunda sempozyuma katılan 150 üye ve psikodrama grup uygulama yöneticilerinin oy birliği ile Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü olarak belirlenmiştir. Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü, Almanya Uberlingen Moreno Enstitüsüne bağlı olmak üzere, Türkiye’de, Ankara, İstanbul ve İzmir’deki şubeleri aracılığıyla, ortak ilke ve standartlar çerçevesinde, psikodrama eğitimini ve tedavi edici hizmetleri sürdürmektedir. Aynı zamanda Avrupa Psikodrama Eğitim Kuruluşları Federasyonuna (Federation of European Psychodrama Training Organizations – FEPTO 2001) üye olan Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsünde sürdürülen psikodrama eğitimi etkinlikleri , uluslararası standartlara uygun olarak yürütülmektedir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı