Başlarken

Ankara Psikodrama Derneği,  ülkemizde psikodramanın kurucusu ve yaygınlaştırıcısı olan Dr. Abdülkadir Özbek ve onun adıyla kurulan Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsünün, büyüme ve gelişme sürecinde yer alan önemli yapı taşlarından biridir.

Psikodrama, insan sağlığı ve gelişimini destekleyen, sıklıkla psikoterapi alanında kullanılmakla birlikte yaşamın her alanında geliştirici ve zenginleştirici teknikleri ile varolan bir yöntemdir. Bu şekliyle, psikodrama, grup psikoterapilerinin özellikle yaşama yakın bir türünü oluşturmakta ve insana dair tüm alanlarda çok hızlı ve etkili bir gelişme ve iyileşme olanağı yaratmaktadır.

1980’li yıllardan  itibaren  ülkemizde tanınmaya ve  ruh sağlığı alanında kullanılmaya başlanan  psikodrama, başlangıçta, ruh sağlığı ve grup psikoterapileri alanında çalışma yapan diğer derneklerin çatısı altında sürdürülmüş, ilerleyen yıllarda yöntemin giderek yaygınlaşması , çok sayıda kişi ve kurumun gerek bu yöntemin uygulayıcıları olmak istemeleri  gerekse bu yöntemden kişisel gelişim ve sağaltımda yararlanmak istemeleri;  psikodramanın başlı başına bir yöntem olarak ele alınması gerekliliğini ortaya çıkarmış ve Dr. Abdülkadir Özbek  Psikodrama Enstitüsü  ve  ardından “Psikodrama Dernekleri” kurulmuştur.

Ankara Psikodrama Derneği,   İstanbul ve İzmir Psikodrama Derneklerinin ardından, 2009 yılında kurulmuş olup, halen bünyesindeki beş dernek ve bir federasyon  ( İstanbul, İzmir, Ankara, Denizli ve Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Dernekleri Federasyonu) ile çalışmalarına devam eden Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsününün öznelerinden biridir.

Ankara Psikodrama Derneğinin  amacı, psikodrama yöntemini kendi mesleklerinde kullanmak isteyen profesyonel ruh sağlığı alanı çalışanlarından oluşan eğitim grupları yoluyla psikodrama eğitimi yapmak  ve yetiştirdiği psikodramatistler aracılığıyla, kamusal ve toplumsal alanlarda eğitici, geliştirici ve tedavi edici etkinlikler düzenlemektir. Bu şekliyle sadece eğitim ve tedavi edici etkinlikler değil,  toplumsal yaşamda da bir çok Sivil Toplum Örgütü, özel ve kamu kurumu ile işbirliği içinde, hizmet alanlar ve hizmet verenler için geliştirici etkinlik düzenlenmektedir. Gelecek dönemde bu çalışmaların artarak ve zenginleşerek devam etmesi ve toplumsal düzlemde daha çok kişiye ulaşılması, psikodramanın daha görünür ve etkili bir biçimde kullanılmasının sağlanması hedeflenmektedir.

Psikodrama yönteminin ülkemizde uygulanmaya başlanmasından ve eğitimin kurumsallaşması aşamasında gerek eğitici/yönetici olarak gerekse Ankara Psikodrama Derneği ve Psikodrama Dernekleri  Federasyonu Kurucu Başkanı olarak yer alan, Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitütüsü Başkanı Sayın Bircan Kırlangıç Şimşek’e ve  Derneğimizin kuruluşundan başlayarak emeği geçen tüm üyelerimize teşekkürlerimizle.

Tülin Kuşgözoğlu
Ankara Psikodrama Derneği Başkanı
Sosyal Hizmet Uzmanı, Aile Danışmanı, Psikodramatist

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı