Duyurular

44.Uluslararası Katılımlı Grup Psikoterapileri Kongresi Duyurusu

Kongreye Davet

‘Toprağım; bana kalan izler…’

‘Benim sadık yârim kara topraktır’ demişti Aşık Veysel. Onun gibi toprak ana’nın türküsel gücünü içine almış diğer ozanların birikmiş sesleriyle birlikte ‘insanın ait olduğu ve yaşamın kaynağı’ olarak özetleyebildik toprağı.

‘Topraktan geldik toprağa gidiyoruz’ ne sık kullandığımız bir ifadedir. Yaşam için gereksindiğimiz şeyleri koruyan ve günü geldiğinde tevazuyla armağan eden ana rolünü tanımlıyor sanki. Bu döngü her insanın bir diğer nesil için taşıyıcı rolünü hatırlatıyor. Taşıyıcı rol, kodlarına ilmek ilmek işlenmiş değerleri, asırlar boyu toprağın göğsünde katmanlaşan mirası aktarıyor. Toprakla ilişki yok olsa, hızla kendinden uzaklaşan, yenilenemediği için tükenen ve belleksiz kalan insanın toprağının da yarım kalmış bir kültürler çöplüğüne dönüşebilme olasılığı korkutuyor.

Biz, derinden ve geçmişten ulaştırdığı sesleri ile rüya gördüren, değerleriyle yaratıcılığı besleyen, bugünü anlamanın geçmişi aramak olduğunu söyleyen toprağı şenlendirelim istiyoruz.

Önceki kuşakların mirasını saklayan, konuşulmadığı için gömülü varsayılan sessizliğin sesi olalım, kendini gerçekleştiren kehanetleri konuşalım diye buluşalım istiyoruz. Taşıyıcı rolden  anıların dile dökülmesi sayesinde gerçeklerle, hayallerle karşılaşalım, hüzünle ağlayalım ama kendimizi tamamlanmış hissedelim istiyoruz.

Antik gizemlere sırtımızı dönmeden kendimiz için taze başlangıçlarla esenlik bulabilme, umut yakalayabilme adına buluşmak istiyoruz.

Toprak dediğimiz yerlerde kökenimizin bize bıraktığı ve erdemle, utançla, kederle ya da suçlulukla taşıdığımız şeyleri gelecek kuşaklara emanet etmeyi istiyoruz ama ötekileştirmeyen masallar yoluyla özgürleştirerek ve dönüştürerek…

Temanın sizlerde çağrıştırdığı duraklara da uğrayıp bereketlenerek ayrılmayı diliyoruz. 

 

Kongre Başkanları
Nalan Kalkan Oğuzhanoğlu     –    Osman Özdel

 

Önemli Tarihler
Pre kongre tarihleri 29 Mayıs 2019
Kongre tarihleri 30 Mayıs – 01 Haziran 2019
Erken kayıt son tarihi 1 Nisan 2019
Poster bildirileri gönderimi için son tarih 15 Nisan 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı